طراحی و ساخت دستگاه دمیار استشاقی ویژه کودکان در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

   

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد موفق به طراحی و ساخت دستگاه دمیار استنشاقی مخصوص کودکان با گوی متحرک شدند.

به گزارش وب دا، این دستگاه با تلاش دکتر حمید آهنچیان دانشیار گروه آلرژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهندس سعید کرمانی و خانم ها معصومه و صدیقه مانده کهنکی  طراحی با شماره ۹۱۰۵۴ در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در این زمینه  اظهار داشت: دمیار استنشاقی اختراع شده توسط تعدادی از  مخترعین دانشگاه علوم پزشکی مشهد موجب شده است تا کودکان مبتلا به آسم انگیزه بیشتری جهت استفاده از اسپری های تنفسی خود داشته باشند.

دکتر حمید آهنچیان ؛ خاطر نشان کرد: اختراع صورت گرفته نوعی دمیارانگیزیشی است که تلاش دارد تا انگیزه کودکان آسمی  را جهت استفاده از اسپری تنفسی بیشتر کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۱۲ درصد از کودکان ایرانی به بیماری آسم دچار هستند و بهترین درمان برای این کودکان استفاده از اسپری های تنفسی است؛ که با استنشاق آن بتوان داروی مورد نظر را به ریه کودک رساند.

فوق تخصص آلرژی و ایمنی شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، بیان داشت: برای رسیدن دارو از طریق اسپری تنفسی به ریه کودکان وسیله ای کمکی به نام دمیار مورد استفاده قرار می گیرد که اندازه ای بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ سی سی دارد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: کودکان این وسیله را به این دلیل که بیماری آسم درمانی طولانی مدت بین سه تا شش ماه به دنبال دارد و باید کودک روزی دو بار از این وسیله استفاده کند به راحتی قبول نمی کردند و درمان را به دلیل خستگی کنار می گذارند.

دکتر آهنچیان ابراز داشت: بر این اساس چند تن از مخترعین دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر آن شدند تا با ساخت دمیاری انگیزشی که توپکی در میانه خود دارد و با میزان قدرت تنفس کودک جابه جا می شود؛ انگیزه استفاده از اسپری تنفسی را در کودکان آسمی افزایش دهند.

وی بیان داشت: این دمیار انگیزشی علاوه بر این که استفاده از اسپری تنفسی را برای کودک و خانواده وی راحت تر می کند موجب می شود تا با تبدیل شدن این وسیله درمانی به وسیله بازی تنفس های عمیق تر و در نتیجه دارو رسانی بهتر به ریه کودک انجام شود.

فوق تخصص آلرژی و ایمنی شناسی بالینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد از تلاش جهت  ایجاد شرکت دانش بنیان خبر داد و اظهار داشت: برای تولید این محصول حدود پنج میلیون تومان تا کنون هزینه شده است و به دنبال ایجاد شرکتی دانش بنیان جهت تولید انبوه این محصول هستیم.

این مخترع دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: با اضافه شدن این توپک به دمیارهای معمولی؛ که هزینه ای بالغ بر سه الی چهار هزار تومان دارد تغییر خاصی در قیمت دمیارایجاد نخواهد شد و با توجه به وجود نمونه خارجی این محصول، وجود نمونه بومی و داخلی  می تواند در صرفه جویی ارزی نیز تاثیر گذار باشد.