مرگ و میر نوزادان به یک سوم کاهش پیدا کرده است

  رییس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، گفت: به همت تلاش های صورت گرفته در مرکز تحقیقات نوزادان در طول ۱۰ سال گذشته؛ میزان مرگ و میر نوزادان در بخش نوزادان بیمارستان امام رضا(ع) از ۳۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش و ما موفق شده ایم مرگ و میر نوزادان را به کمتر از یک سوم برسانیم.

به گزارش وب دا؛ رییس مرکز تحقیقات نوزادان با اشاره به اقدامات در دست انجام این مرکز تحقیقات گفت: این مرکز در اردیبهشت ماه سال ۸۵ مجوز رسمی خود را با امضای وزیر وقت دریافت کرد.

وی هدف از تاسیس این مرکز تحقیقات را ایجاد یک جرقه در ذهن خود دانست و بیان داشت: با توجه به این که در سال های قبل از ایجاد این مرکز تحقیقات بر اساس آمارهای وزارت بهداشت، درصد مرگ و میر کودکان زیر پنج سال به شکل قابل توجهی کاهش؛ اما مرگ و میر نوزادان در سطح بالایی قرار داشت، در صدد ایجاد مرکزی جهت انجام تحقیقات جهت رفع این مشکل برآمدیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد دوره نوزادی را دوران پس از تولد تا ۲۸ روز اول عنوان و خاطر نشان کرد: این هدف برای ما بسیار مهم بود که بتوانیم دلایل مرگ و میر نوزادان خصوصا در هفته اول پس از تولد را شناسایی و به کاهش آن کمک کنیم؛ بر این اساس در اردیبهشت ماه سال ۸۵ و در حدود ۱۰ سال قبل مصوبه تاسیس این مرکز را دریافت کردیم.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برنامه های مختلف علمی و آموزشی خوبی در این راستا تشکیل و کارگاه ها و همایش های خوبی برگزار شد؛ از جمله کارگاه ترویج تعذیه با شیر مادر که نگاه محققان در دنیا بر سر این موضوع با دین اسلام همسو است.

وی ابراز داشت: در ادامه کارگاه های احیا را برای کلیه پرسنل پرستاری در مناطق مختلف راه اندازی کردیم تا بتوانند احیای لازم را در ابتدای تولد نوزاد و پس از آن انجام دهند تا از مرگ و میر نوزادان جلوگیری شود و این در حالی صورت گرفت که کارگاه های علمی بسیار خوبی در علوم مختلف طب نوزادان راه اندازی شد.

رییس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تاکید کرد: همایش ها، کنگره ها و فعالیت های علمی متعددی به میزبانی این مرکز تحقیقاتی و با حضور متخصصین کودکان و پزشکان عمومی از سطح استان و کشور برگزار شد؛ که قالب این فعالیت ها به کاهش مرگ و میر نوزادان در بلند مدت کمک کرد.

دکتر محمد زاده بیان داشت: در این راستا طرح های تحقیقاتی انجام و مقالات بسیار خوبی نوشته شده است؛ که تعداد زیادی مقاله توسط اعضای مرکز تحقیقات نوزادان در سایت های  داخلی و بین المللی منتشر و در ایندکس های بین المللی چاپ شده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، تصریح کرد: به دنبال تولید این مقالات؛ اقدام به انتشار مجله ای در سطح کشور با نام «مجله نوزادان ایران» به همت اعضای هیأت علمی این مرکز کردیم و اکنون این مجله یکی از مجلات معتبر ایران به شمار می رود.

وی تاکید کرد: در این مجله مقالات بسیار معتبر که حاصل تلاش اعضای مرکز و یا دیگر محققان در خصوص نوزادان است چاپ و از کشورهای مختلف نیز به این مجله مقاله ارسال می شود.

 رییس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، اظهار داشت: علاوه بر اعضای مرکز؛ تعدادی از اساتید در تهران و تعدادی از اساتید صاحب نظر از کشورهای خارجی نیز در این مجله فعالیت می کنند؛ که نتیجه این تلاش، بین المللی شدن مجله «نوزادان ایران» در آینده نزدیک است.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان داشت: پس از مدتی با توجه به فاصله و دوری مرکز تحقیقات نوزادان از انجمن نوزادان مستقر در تهران؛ تصمیم به راه اندازی انجمن نوزادان شمال شرق کشور گرفتیم؛ تا تحت عنوان یک زیر شاخه از انجمن نوزادان ایران با حضور کلیه فوق تخصصان نوزادان شمال و شرق کشور فعالیت کند.

دکتر محمدزاده ابراز داشت: مجموعه این عملکردهای آموزشی، تحقیقاتی و درمانی منجر به این شده است؛ که مرگ و میر نوزادان کاهش و خوشبختانه در بخش نوزادان بیمارستان امام رضا(ع) بتوانیم تعداد مرگ و میر نوزادان را به یک سوم برسانیم.

وی با ابراز رضایت از تلاش مرکز تحقیقات نوزادان گفت: مرگ و میر نوزادان در این بخش نسبت به ۱۰ سال قبل که زمان ایجاد مرکز تحقیقات به شمار می رود  از ۳۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است؛ که موفقیت بسیار بزرگی به شمار می رود.

دکتر محمد زاده ضمن تاکید بر رسیدن به هدف نهایی تأسیس مرکز تحقیقات نوزادان،گفت: مرکز تحقیقات نوزادان اولین مرکز در نوع خود در کشور است و بعد از ما تنها یک مرکز با این خصوصیات در مرحله مصوب شدن قرار دارد؛ این در حالی است؛ که این مرکز اولین مرکز تحقیقات بالینی دانشگاه نیز محسوب می شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به دوره نوزادی و اهمیت آن اشاره کرد و گفت: نوزادی دوره ای بین ساعات اولیه تولد تا ۳۰ روز پس از تولد را در بر می گیرد و تمام مراقبت های ما برای نوزادان یه این روزها باز می گردد.

رییس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: روز، هفته و ماه اول تولد در مرگ و میر نوزادان نقش بسیار مهمی دارد. تقریبا ۴۰ درصد مرگ و میر کودکان در سال اول تولد شکل می گیرد؛ از این جهت مرگ و میر نوزادان در ماه اول تولد به نسبت بیش از دیگر ماه های تولد است و این عاملی بر شکل گرفتن طب نوزادان شد.

دکتر محمد زاده اظهار داشت: بیشترین بیماری هایی که نوزادان درگیر آن می شوند مشکلات تنفسی، ایوکسی های زایمانی، عفونت ها، زردی نوزادان، کم وزنی و... است؛ که تلاش داریم با درمان نوزادان دوران کودکی سالمی را به فرزند و خانواده هدیه کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از روش های مراقبت که تاثیر بسیار زیادی در درمان نوزادان دارد مراقبت در آغوش مادر است که ما قبلا در مشهد این نوع درمان را نداشتیم و با ارائه یک کار تحقیقاتی موفق این نوع درمان را در این بخش راه اندازی کردیم.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: طی همایشی در سال ۸۶ با حضور کلیه فوق تخصصان نوزادان از سراسر کشور اثبات کردیم که با انجام این نوع درمان می توان در کاهش مرگ و میر نوزادان، ترویج درمان با شیر مادر و بهبود هر چه سریعتر نوزادان موفق عمل کرد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: مراقبت «مادرانه آغوشی» برای اولین بار در بیمارستان امام رضا (ع) کار خود را آغاز کرد؛ در این نوع درمان مادر بر روی تخت استراحت می کند و کودک را در قسمت جلوی سینه خود با پارچه می بندد و نوزاد در تماس پوست به پوست با مادر دوران درمان خود را طی می کند.

دکتر محمد زاده افزود: معیار ارزشیابی مراکز تحقیقات مقالات است؛ اما هدف ما ایجاد مرکزی برای تولید مقاله نبوده و در عمل تلاش کردیم تا تاثیر کار خود را بر بالین بیمار مشاهده کنیم و اکنون توانستیم در کاهش مرگ و میر بیمار تاثیر گذار باشیم.

وی به سختی کار تحقیقاتی بر روی نوزادان اشاره کرد و گفت: کار بر روی نوزاد به عنوان موجودی کوچک که توان صحبت کردن ندارد و علائم بیماری وی مانند فرد بزرگسال به خوبی قابل شناسایی نیست کار بسیار سختی می باشد و نکته مهمتر ترس پدر و مادر نوزاد جهت دادن مجوز به ما برای انجام کار تحقیقاتی بر روی نوزاد است.

رییس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: در این مرکز ۱۱ مقاله در ISI ،چهل و یک مقاله در pubmed و ۳۱ مقاله سطح سه تولید شده است.

دکتر محمد زاده ادامه داد: ما با حضور در همایش های داخلی و خارجی اثبات کرده ایم حرفی برای گفتن داریم و با ارائه مقالات در کشورهای هلند، انگلستان و سوئیس تلاش در معرفی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و این مرکز تحقیقاتی داریم.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: رشد این علم موجب شده است؛ که با وجود عقب بودن نسبت به کشورهای پیشرفته با فاصله کم؛ نسبت به کشورهای در حال توسعه در مرگ و میر نوزادان جلوتر بوده و موفقیت های خوبی را کسب کنیم.

وی ابراز داشت: نقش عوامل قبل از زایمان در  مرگ و میرها در هفته اول زایمان کاملا محسوس و از این جهت در کشور مراقبت های قبل از زایمان پیشرفت بسیار خوبی داشته است و مراکز تحقیقاتی دیگر مانند زنان نیز در این راستا کمک خوبی به ما می کنند.

این محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: در بخش نوزادان بیمارستان امام رضا(ع)؛ که کمک کننده در پیشبرد اهداف مرکز است. حدود ۳۲ تخت درمانی برای نوزادانی با علائم بالینی نامناسب و ۸۰ تخت نیز برای درمان  نوزادان با روش «مادران آغوشی» وجود دارد.

دکتر محمد زاده در بخش پایانی گزارش بیان داشت: هنوز باید میزان مرگ و میر نوزادان را کاهش داده و به رشته های فوق تخصصی در این خصوص آموزش داد تا در سطح کشور گسترده تر شوند؛ زیرا در شرایط فعلی بسیاری از زایشگاه های ما متخصص نوزادان ندارند.

رییس مرکز تحقیقات نوزادان دانشگاه علوم پزشکی مشهد تاکید کرد: این نکته که اگر کودک در ۳۰ دقیقه اولیه تولد خود زیر سینه مادر قرار بگیرد و شیر بخورد موجب نجات بیش از یک میلیون کودک در جهان می شود نکته بسیار مهمی است.

وی گفت: باید باور داشته باشیم که نوزاد و مادر یک موجود هستند زیرا نوزاد در طول دوران بارداری از خون مادر تغذیه و در رحم مادر رشد می کند به همین دلیل بعد از تولد اگر می خواهیم نوزادی سالم و شاداب داشته باشیم باید آغوش مادر نقش رحم و سینه مادر نقش بند ناف را بازی کند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز داشت: اگر بین این دو فاصله نگذاشته و این ارتباط را تا دو سالگی حفظ کنیم و کودک در آغوش مادر همراه با شیر مادر و بر روی تشک وی استراحت و زاویه تماس پوستی را با مادر داشته باشد؛ دارای فرزندی باهوش و دارای اعتماد به نفس بالا در سنین نوجوانی و جوانی خواهیم بود.

دکتر محمد زاده بیان داشت: چیدن سیسمونی بر اساس عرف نیاز کودک نیست و شیر خشک های موجود در بازار تنها به سود مبلغان فروخته می شوند پس باید با تبلیغات صحیح شیر مادر را بهترین ماده غذایی کودک و آرامش آغوش مادر را جایگزین نگاه عرفی اشتباه کنیم.

 وی گفت: این مرکز تحقیقات با تمام توان در مسیر کاهش مرگ و میر نوزادان گام خواهد برداشت. در نگاه ما اگر یک نوزاد امکان زندگی خود را از دست ندهد برای مرکز تحقیقات نوزادان موفقیت حاصل شده است.